Sitemap | Avanceret søgning |

Undervisning

Undervisningshæftet "Dig og dine penge" er udbygget med undervisningsforløb, konkrete undervisningsopgaver og lærervejledning.


Studiestart
Mange unge finder det svært at holde styr på økonomien, når de først flytter hjemmefra.
Foto: Gregers Tycho

Find opgaverne til de enkelte artikler under "Opgaver", hvor de ligger i kronologisk orden eller ved at gå ind på hver enkelt artikel, hvor du finder de opgaver, der går i dybden med netop den artikel.

Under "Undervisningsforløb" kan du finde forslag til hvordan "Dig og dine penge" eller dele af hjemmesiden kan benyttes i konkrete forløb i klassen. Brug det som inspiration til at give klassen mere viden om privatøkonomi.

- Gå til opgaver

- Gå til undervisningsforløb

Det er muligt at købe ekstra klassesæt af "Dig og dine penge" så længe lager haves. Et klassesæt koster 200 kr. pr. stk. Skriv til undervisning@jp.dk .